شهر نمایشگاه افکار و فروشگاه رفتار شهروندی است .

منشور حقوق شهروندی لیستی از مهم‌ترین حقوق شهروندان یک کشور است. نخستین منشور با این نام در ایران باستان در ۵۳۸ پیش از میلاد توسط کوروش کبیر پادشاه امپراتوری بزرگ ایران و شاه سلسله هخامنشی هنگام فتح بابل صادر شد وبر روی استوانه گلی معروف به منشور کوروش حک گردید.

حقوق شهروندی عبارت است از برخورداری افراد یک جامعه از کلیه‌ی حقوق فردی و اجتماعی. حقوق شهروندی آمیخته‌ای از وظایف و مسئولیت‌های افراد در قبال یکدیگر، شهر و دولت می‌باشد. به مجموعه‌ی این حقوق و مسئولیت ها “حقوق شهروندی” اطلاق می‌شود.

 


 

فرهنگ بازیافت

تولید انواع پسماندها در زندگی امروزی امری اجتناب‌ناپذیر است و هر روز حجم زیادی از انواع پسماندهای خشک و تر در خانوارهای شهری تولید می‌شود که بازیافت و دفع صحیح و اصولی آن از دغدغه‌های اصلی مدیران شهری است.

بسیاری از زباله‌های تولید شده مثل پسماندهای غذا، قابل بازگشت به چرخه طبیعت هستند؛ اما برخی از آنها مانند شیشه و پلاستیک تجزیه نمی‌شوند و بعضی دیگر هم مدت زیادی طول می‌کشد تا به چرخه طبیعت برگردند. در این میان، یکی از رویکردهای مؤثر که بسیاری از کشورهای جهان در اولویت برنامه‌های خود در زمینه انواع پسماندها قرار داده‌اند، تفکیک زباله از مبدأ است. این کار علاوه بر رعایت اصول بهداشتی، منجر به سلامت کالاهای تولیدشده از مواد بازیافتی هم می‌شود. از سوی دیگر، با انجام این کار بخش زیادی از هزینه‌های جمع‌آوری و ساماندهی زباله حذف می‌شود. بی‌گمان برای رسیدن به اهداف عالی در این زمینه به فراگیر شدن فرهنگ صحیح بازیافت در میان همه شهروندان نیاز است که لازمه آن هم اطلاع‌رسانی بهینه و انجام فعالیت‌های فرهنگی متناسب و مستمر است. به بیان دیگر، یادآوری موارد به ظاهر ساده و پیش افتاده به شهروندان، مثل جمع‌آوری کاغذهای باطله می‌تواند به یک اتفاق خوشایند در حوزه بازیافت و در نهایت محیط‌زیست شهری منجر شود.


مصرف بهینه آب

کشور ما در منطقه ای خشک در خاورمیانه جای گرفته و از این جهت بیش از سایر نقاط دنیا در معرض خشکسالی قرار دارد. برای مقابله با بحران جهانی کمبود آب، بهترین راه صرفه جویی است. روش های مختلفی برای کنترل مصرف آب مطرح شده که ما در این مقاله قصد داریم ۶ روش مهم برای صرفه جویی را بررسی کنیم. ما در سورپرایز همراهی کنید.

حتی اگر در نقطه ای از کره زمین زندگی می کردیم که هیچگاه با کمبود آب مواجه نمی شدیم، باز هم صرفه جویی در مصرف آب به سلامت زندگی فردی و اجتماعی ما کمک می کرد. با کاهش حجم مصرفی آب، کمتر نیاز به تصفیه آب فاضلاب برای استفاده در زندگی روزمره احساس خواهد شد. همچنین کاهش هدر رفت، به معنی خرج کمتر است. چرا که دیگر نیاز به پرداخت قبض با هزینه هنگفت، نخواهید بود.

روش های مصرف بهینه آب در زندگی روزمره:

۱٫   از باز بودن دائمی آب هنگام شست و شو جلوگیری کنید

هرگز اجازه ندهید که شیر آب به صورت تمام وقت هنگام حمام کردن، شستن ظرف ها، شست و شوی دست ها و نوشیدن آب باز بماند. توجه به این نکته که به هنگام استحمام در حدود ۲ گالن آب در دقیقه آب مصرف می شود، اهمیت صرفه جویی در شست و شو را بیش از پیش نشان می دهد.

صرفه جویی آب هنگام شست و شو

 

۲٫   جریان آب را به هنگام استحمام کاهش دهید

حمام بیشترین جایی است که مصرف آب را افزایش می دهد. با تصمیم های هوشمندانه خود در حین استحمام می توانید به میزان قابل توجهی مصرف آب را کاهش دهید. بسیاری از افراد پیش از شروع حمام، شیر آب را باز می گذارند تا آب به اندازه کافی گرم شود. در چنین شرایطی می توانید با قرار دادن سطلی در زیر شیر، از هدر رفتن آب جلوگیری کنید.

صرفه جویی در مصرف آب در حمام

در حین حمام کردن، می توانید از دوش های کم مصرف استفاده کنید و با کاهش زمان استحمام، علاوه بر کاهش مصرف آب، هزینه قبض خود را نیز کاهش دهید. فراموش نکنید که در حین اصلاح سر و صورت شیر آب را ببندید. همچنین با مقایسه قیمت گالن آب معدنی با هزینه قبض آب پرداختی در ابتدای هر ماه نیز شما را به استفاده از آب های معدنی حتی برای استحمام نیز متمایل می کند.

۳٫   از تنظیم کننده برای کنترل جریان آب سیفون استفاده کنید

برخی از سیفون ها به مرور زمان مستهلک می شوند و علاوه بر کاهش عملکرد گذشته، نشتی پیدا می کنند. همانند استفاده از پمپ دستی گالن آب که باعث کاهش مصرف می شود، نصب تنظیم کننده می توانید به میزان قابل توجهی جلوی مصرف بیهوده آب را از طریق سیفون توالت بگیرید. همچنین با بررسی و جلوگیری از نشتی سرویس بهداشتی، از هدر رفت آب جلوگیری خواهد شد.

۴٫   فرایند آبیاری گیاهان را هوشمند کنید

قبل از باغبانی در باغچه های خانگی، گیاهانی را انتخاب کنید که تا جایی که ممکن است با شرایط بومی منطقه زندگی شما مطابقت داشته باشند. به علاوه با انتخاب گیاهانی که نسبت به هوای خشک تاب آوری بیشتری دارند، مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

آبیاری هوشمند

برای حفظ رطوبت خاک می توانید از مالچ استفاده کنید. مالچ به حفظ رطوبت خاک کمک می کند و با تجزیه آن، باعث می شود آب بیشتری جذب شود. تنظیم زمان آبیاری نیز می تواند کمک زیادی به کاهش مصرف آب کند. آبیاری صبحگاهی، آب خنک تری را به گیاهان می رساند که با تبخیر دیرتری همراه است.

۵٫   صرفه جویی در مصرف آب هنگام پخت و پز

شیر های آب آشپزخانه حدود ۵ گالن در دقیقه آب را از خود عبور می دهند. برای همین بهتر است از باز بودن بیهوده شیر آب در هنگام پخت و پز غذا و شست و شوی میوه و سبزی جلوگیری شود. بهتر است قبل از زیر آب گرفتن سبزیجات، ابتدا با برس به خوبی آن ها را تمیز کنید. می توانید از یک سبد نیز برای آب کشی میوه استفاده کنید.

صرفه جویی در مصرف آب هنگام آشپزی

آب اضافی باقی مانده را که برای بخار پز کردن و یا پختن انواع و اقسام مواد غذایی استفاده می شود، دور نریزید. این آب گزینه مناسبی برای آبیاری گیاهان محسوب می شود. بهتر است برای یخ زدایی از موادی چون گوشت منجمد شده، از قبل برنامه ریزی کنید و آب جوش را برای این کار مصرف نکنید.

۶٫   مصرف آب در ماشین لباس شویی را بهینه کنید

قبل از این که ماشین لباس شویی پر شود، آن را روشن نکنید. ماشین لباس شویی آب زیادی مصرف می کند که این امر به حجم لباسی که برای شست و شو مورد استفاده قرار می گیرد، بستگی ندارد. پس، از حداکثر حجمی که ماشین لباس شویی توان شست و شو دارد، استفاده کنید.