پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است که با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرد و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.
 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی و شهرداری نصیرشهر:  محراب مرادی مسئول پدافند غیرعامل شهرداری نصیرشهر اظهار داشت : نامگذاری هفته ای با عنوان پدافند غیرعامل نشان دهنده ارزش و اهمیت پدافند غیرعامل در کشور است.

وی تصریح کرد پدافند غیرعامل نوعی دفاع غیرنظامی است و به مجموعه اقداماتی اطلاق می شود که به بکارگیری جنگ افزار نیاز ندارد و با اجرای آن می توان از وارد شدن خسارات مالی به تجهیزات و تاسیسات حیاتی و حساس نظامی و غیرنظامی و تلفات انسانی جلوگیری کرد و یا میزان این خسارات و تلفات را به حداقل ممکن کاهش داد.

مرادی از تشکیل کمیته پدافند غیرعامل در داخل شهرداریها خبر داد و گفت با تشکیل این کمیته ها به نوعی از آموزشهای عمومی به سمت آموزشهای تخصصی گام خواهیم برداشت.

وی همچنین با ذکر بیان وجوه افتراق بین پدافند غیرعامل و مدیریت بحران خاطر نشان نمود: مدیریت بحران در حوزه معاونت خدمات شهری قرار گرفته و عمدتا حوادث غیرمترقبه طبیعی نظیر زلزله ، سیل ، خشکسالی و … را شامل می شود در حالی که پدافند غیرعامل در بررسی و برنامه ریزی برای تهدیدات غیرطبیعی که با طرح قبلی و برای آسیب رساندن به تاسیسات مورد مطالعه صورت می گیرد(مانند تهدیدات نظامی) ایفای نقش می نماید.

این مسئول با اشاره به نقش مدیریت شهری در این باره بیان داشت : نگاه جامع و علمی شهرداری ها به پدافند غیرعامل از جمله اجرای کامل مبحث ۲۱ مقررات ملی ساختمان و رعایت اصول ساخت وسازهای ایمن و بادوام در احداث بناها،فرهنگ سازی،آموزش عمومی، ایجاد پناهگاههای امن مورد نیاز شهروندان برای مواقع ضروری و … باعث خواهد شد در آینده در صورت بروز هرگونه تهدید با کمترین خسارات و آسیب ها مواجه شویم .

وی اجرای پروژه های فضای سبز شهرداری ها در قالب احداث پارک های ۲منظوره اسکان موقت در زمان بحران ، پیش بینی مسیرهای جایگزین در جهت بهبود خدمات رسانی در مواقع تهدید را از اقدام های شهرداری در تقویت اصول پدافند غیرعامل خواند و در پایان متذکر شد با توجه به اهمیت خاص پدافند غیرعامل در مصون سازی کشور و نقش شهرداری ها در پدافند غیرعامل ، اقداماتی در این زمینه از سوی معاونت فنی و عمرانی شهرداری نصیرشهر در حال انجام می باشد.